wtorek, 4 marca 2014

Kościół św. Barbary, Kutná Hora

Początki kościoła sięgają 1388 roku, kiedy rozpoczęto budowę po uzyskaniu pozwolenia papieskiego. Co ciekawe inicjatorem byli miejscowi górnicy, którzy nie chcieli być gorsi od Pragi pod względem budynków sakralnych. Istotne znaczenie miała nade wszystko rywalizacja z podkutnohorskim opactwem cystersów w Sedlcu i jego potężnym, katedralnym kościołem z XIII wieku.


Obiekt zaczęto wznosić na skarpie za murami miejskimi, w miejscu, gdzie znajdowała się już kaplica poświęcona świętej Barbarze, patronce górników. Zakładano dzieło w stylu francuskiego gotyku, a pierwszym architektem był Johann Parler, syn Petera Parlera (budowniczego m.in. mostu Karola w Pradze). Materiałem budulcowym był piaskowiec z niedalekich kamieniołomów.


Wyjątkowe dzieło architektury szczytowego i późnego gotyku symbolizuje wielkość i znaczenie miasta górniczego związanego z wydobyciem rudy srebra. Kościół jest poświęcony właśnie patronce górników Świętej Barbarze. Te perły architektury powstawały w ciągu długich 500 lat. Wygląd monumentalnej świątyni jest dziełem Macieja Rejska oraz Benedykta Rieda.

Łączny bilet wstępu, który zawiera możliwość odwiedzenia: Kaplicy czaszekKatedry NMP, Kościoła św. Barbary - 160 Kč (dorośli) lub 110 Kč (dzieci).




Wnętrze oczarowuje galerią z późnogotyckimi i renesansowymi malowidłami. Górnicza przeszłość miasta znajduje swoje odzwierciedlenie również tutaj. Smukłe kolumny uzupełniają freski w kaplicach, w nich pojawiają się motywy inspirowane wydobyciem rudy i biciem monet.






W 1995 wraz z innymi zabytkami miasta została wpisana na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz