sobota, 29 marca 2014

Katedra św. Wita, Praga

Katedra Świętych Wita, Wacława i Wojciecha

Jest to siedziba arcybiskupów praskich i mieści się na wzgórzu zamkowym Hradczany w Pradze. Katedrę budowano ponad 600 lat!!! Pierwotnie stała w tym miejscu rotunda wybudowana w X wieku, później romańska bazylika aż w 1344 Karol IV nakazał wzniesienie w tym miejscu gotyckiej katedry. Pierwszym architektem był Francuz - Mateusz z Arras, po jego śmierci 23- letni zaledwie geniusz ze Szwabii Peter Parléř (ten sam, któremu zawdzięczamy piękno Mostu Karola), potem jego synowie i tak uczestniczyli w jej powstawaniu architekci z Francji, Niemiec i Austrii. Niesamowita budowla, która jest jednym z symboli Czeskiej Pragi.




Od razu po wejściu do katedry czuje się ducha historii. Masywne kolumny wspierają sklepienie, a między nimi wspaniale migocą pięknie ozdobione okna witrażowe, w których odbijają się promienie słoneczne. Najważniejszą częścią w katedrze jest przepiękna kaplica św. Wacława, w której pod siedmioma zamknięciami złożono czeskie insygnia koronacyjne o niewyobrażalnej wartości.



Rozeta z witrażem Stworzenie Świata. ma powierzchnię ponad 100m2, na którą składa się ponad 27 tys. kawałków barwnego szkła!!!


Dowodem wspaniałości tej katedry jest ilość osób codziennie odwiedzająca to miejsce.


Ciekawe jest to, że majstrowie, którzy kończyli jej budowę w XX wieku wciąż opierali się na XIV-wiecznych planach! Budowę oficjalnie zakończono w 1929 roku ale w rzeczywistości prace trwały jeszcze kilkanaście lat. Mimo tak długiego procesu budowy poszczególne elementy katedry doskonale się uzupełniają, a jej wnętrze urzeka dostojeństwem i elegancją.






Serdecznie polecam, myślę, że nie tylko pasjonaci architektury i sztuki docenią tą niesamowitą budowlę.



czwartek, 20 marca 2014

Hotel Mědínek Old Town, Kutná Hora

Hotel Medinek Old Town*** to największy hotel w Kutnej Horze. Jest znakomicie usytuowany, bo znajduje się na rynku centrum miasta, dzięki czemu wiele zabytków jest niedaleko hotelu.



Hotel jest czysty z miłą obsługą, dobrze porozumiewającą się po angielsku. Na parterze jest bar i stołówka do dyspozycji gości. Warto zaznaczyć, że hotel ma windę i Wi-Fi co nie zawsze się zdarza mimo 3 gwiazdek. Dodatkowo jest możliwość przyjechania ze swoim zwierzęciem bez dodatkowych opłat.



Moim zdaniem jest to dobry hotel, ale najlepsze w nim jest to, że główne wejście wychodzi od razu na rynek.



niedziela, 16 marca 2014

GASK Muzeum, Kutná Hora

Galerie Středočeského kraje

W dosłownym tłumaczeniu: Galeria Regionu Centralnego.

Jest to stosunkowo nowe muzeum otwarte w maju 2010 roku w odrestaurowanym budynku dawnego kolegium jezuickiego w Kutnej Horze. Otwarcie wystawy obejmuje ciekawą prezentację prac zebranych podczas i po reżimie komunistycznym. Jest położona niedaleko katedry św. Barbary.




Do muzeum można dostać się dwoma wejściami. Jedno jest po prawej do ulicy Barborskiej (jak na zdjęciu poniżej), gdzie po drugiej stronie ulicy znajduje się ciąg pięknych posągów, ulica ta prowadzi nas prosto do katedry św. Barbary. Natomiast drugie wejście znajduję się z krótszej części budynku od jego północnej strony.


Łączny bilet wstępu, który zawiera możliwość odwiedzenia: Kaplicy czaszekKatedry NMP, Kościoła św. Barbary oraz muzeum -  280 Kč (dorośli) lub 190 Kč (dzieci).





Jeśli ktoś interesuje się sztuką współczesną i w okolicy powinien odwiedzić to miejsce. Dodatkowe informacje o muzeum można zobaczyć na ich stronie.




wtorek, 4 marca 2014

Kościół św. Barbary, Kutná Hora

Początki kościoła sięgają 1388 roku, kiedy rozpoczęto budowę po uzyskaniu pozwolenia papieskiego. Co ciekawe inicjatorem byli miejscowi górnicy, którzy nie chcieli być gorsi od Pragi pod względem budynków sakralnych. Istotne znaczenie miała nade wszystko rywalizacja z podkutnohorskim opactwem cystersów w Sedlcu i jego potężnym, katedralnym kościołem z XIII wieku.


Obiekt zaczęto wznosić na skarpie za murami miejskimi, w miejscu, gdzie znajdowała się już kaplica poświęcona świętej Barbarze, patronce górników. Zakładano dzieło w stylu francuskiego gotyku, a pierwszym architektem był Johann Parler, syn Petera Parlera (budowniczego m.in. mostu Karola w Pradze). Materiałem budulcowym był piaskowiec z niedalekich kamieniołomów.


Wyjątkowe dzieło architektury szczytowego i późnego gotyku symbolizuje wielkość i znaczenie miasta górniczego związanego z wydobyciem rudy srebra. Kościół jest poświęcony właśnie patronce górników Świętej Barbarze. Te perły architektury powstawały w ciągu długich 500 lat. Wygląd monumentalnej świątyni jest dziełem Macieja Rejska oraz Benedykta Rieda.

Łączny bilet wstępu, który zawiera możliwość odwiedzenia: Kaplicy czaszekKatedry NMP, Kościoła św. Barbary - 160 Kč (dorośli) lub 110 Kč (dzieci).




Wnętrze oczarowuje galerią z późnogotyckimi i renesansowymi malowidłami. Górnicza przeszłość miasta znajduje swoje odzwierciedlenie również tutaj. Smukłe kolumny uzupełniają freski w kaplicach, w nich pojawiają się motywy inspirowane wydobyciem rudy i biciem monet.






W 1995 wraz z innymi zabytkami miasta została wpisana na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.