sobota, 16 maja 2015

Wystawa roślin mięsożernych, Warszawa

Wystawa roślin mięsożernych w Ogrodzie Botanicznym UW****

Na wystawie, która jest też otwarciem szklarni dla zwiedzających i rozpoczęciem letniego sezonu, zobaczyć można bogatą ekspozycję roślin, o godz. 13 - prelekcję "Tajniki upraw roślin drapieżnych" oraz oczywiście możliwość zobaczenia innych roślin tropikalnych z kolekcji Ogrodu Botanicznego UW.


Nepenthes "Ventrata" jest gatunekiem rośliny owadożernej z rodziny dzbanecznikowatych, zaliczany do grupy roślin chronionych. Dzbanecznik ten jest rośliną pośrednią pomiędzy dzbanecznikami górskimi i nizinnymi. Ta odmiana jest gatunkiem endemicznym, występującym na Filipinach.

Roślina ta jest bardzo tolerancyjna, dlatego jest polecany początkującym w hodowli dzbaneczników i można go najłatwiej zdobyć w niskiej cenie. Uprawiany jest zarówno w mocnym świetle jak i w półcieniu, toleruje lekkie przesuszenia i przelania, znosi niską wilgotność powietrza choć lepiej rośnie w terrarium przy podniesionej wilgotności. Do wytworzenia dzbanków roślina ta potrzebuje spadków temp. w nocy o kilka stopni.

Muchołówka amerykańska (Dionaea muscipula) jest monotypowym rodzajem rośliny z rodziny rosiczkowatych zawierający tylko jeden gatunek. Występuje wyłącznie na wschodnim wybrzeży Karoliny w Ameryce Północnej. 

Organem chwytnym jest cała blaszka liściowa osadzona na długim, oskrzydlonym ogonku, wabiąca swe ofiary słodkim nektarem i czerwonym ubarwieniem (kolor w zależności od nasłonecznienia). Blaszka jest dwuskrzydłowa, zgięta wzdłuż nerwu głównego. Co ciekawe taka pułapka zamyka się w czasie krótszym niż 1 sekunda.

 Sarracenia Leucophylla

Sarracenia Mitchelliana

Kapturnice (Sarracenia) to rodzaj roślin owadożernych z rodziny kapturnicowatych, obejmujący 11 gatunków. Występują na bagnach we wschodniej części Ameryki Północnej.

Liście mogą mieć do 1 m długości. Są to tzw. liście pułapkowe zawierające substancje trawienne bądź bakterie wspomagające rozkład substancji organicznych. Wabią ofiary zapachem (nektar), a zwabione owady toną w wodzie deszczowej zwykle wypełniającej wnętrze liścia pułapkowego.

Tłustosz (Pinguicula) należy do niewielkiej, obejmującej jedynie 4 rodzaje rodziny pływaczowatych. Rodzaj ten obejmuje ok. 50 gatunków, które występują na różnych kontynentach i w różnych strefach klimatycznych.

Owad, który dostanie się na liść przylepia się do niego, a jego ruchy powodują stopniowe zawijanie się brzegów liścia. Wydziela się sok trawienny, który rozkłada ciało owada.


Rosiczka (Drosera regia) to rodzaj roślin owadożernych z rodziny rosiczkowatych obejmujący ok. 185 gatunków. Występują one na wszystkich kontynentach, z wyjątkiem Antarktydy, przy czym największe zróżnicowanie osiągają w Australii, gdzie rośnie ok. 100 gatunków. Rośliny te rosną w miejscach bagnistych, często w płytkiej wodzie. 

Rosiczki wykształcają charakterystyczne liście pułapkowe wyposażone we włoski gruczołowe wydzielające lepką ciecz wabiącą drobne zwierzęta.


Def.
"Rośliny owadożerne to rośliny, której przedstawiciele wabią i chwytają zwierzęta za pomocą różnie przystosowanych w tym celu liści pułapkowych oraz odżywiają się pokarmem zwierzęcym. Ofiarami są najczęściej owady, pajęczaki, niewielkie skorupiaki."


To było tylko kilka z wielu pięknych roślin z wystawy, natomiast poniżej inne rośliny, ale już nie mięsożerne, które można podziwiać w szklarni Ogrodu Botanicznego UW.

Kokornak drzewiasty (Aristolochia arborea Linden) jest gatunekiem rośliny z rodziny kokornakowatych. Występuje naturalnie w Gwatemali oraz południowej części Meksyku.

Kokornak może i nie jest owadożerny, ale też wykorzystuje je w sprytny sposób. Ma kwiaty pułapkowe, które swoim wyglądem przypominają grzyby. Nawet pod mikroskopem kwiaty tego gatunku doskonale naśladują jedne z grzybów. Cecha ta ułatwia jej zapylanie przez komary, które zazwyczaj na grzybach składają swoje jaja. Gdy owad usiądzie na powierzchni kwiatu, przesuwa się na śliskiej powierzchni. W ten sposób zostaje złapany w pułapkę i zapyla kwiaty. Oprócz zapylania Aristolochoia arborea w ten sposób uzyskuje również nawożenie. Natomiast ze strony zapylaczy – gatunek ten nie daje nic w zamian – ani pokarmu, ani miejsca, aby złożyć jaja.

Musaceae Heliconia występowanie Indie wschodnie.

Pavonia multiflora występowanie Ameryka Płd., Brazylia.



Mimo, że nie znam się na roślinach, miło było popatrzeć na ciekawe okazy z różnych zakątków świata. Bardzo polecam jeśli macie jutro czas, a jak nie to miejmy nadzieję, że za rok znowu nas odwiedzą :)

Wystawa odbywa się w dniach 16-17 maja 2015 r. w godzinach 10-18.


Ceny biletów:

normalny - 7 zł. 
ulgowy - 3 zł.


Zgodnie z nowym zwyczajem, oceny:

*         - bardzo słabo
**       - słabo
***     - ujdzie
****   - fajnie
***** - bardzo fajnie



Wystawa została zorganizowana dzięki firmie CarniSana, która jest też sklepem internetowym i można u nich zakupić mięsożerne roślinki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz