sobota, 28 czerwca 2014

Pałac Schönbrunn, Wiedeń

Pałac został zbudowany w XVII–XVIII w. na zlecenie cesarza Leopolda I, zaprojektowany przez Johanna Bernharda Fischera von Erlacha.

Obecny barokowy wystrój został nadany za panowania Marii Teresy. Kolor żółty, na który została pomalowana elewacja, był jej ulubionym. Wnętrza pokryte są licznymi freskami i sztukaterią. Apartamenty udostępnione są zwiedzającym.


Zaraz za bramą, na placu stoi niesamowita, szczegółowa makieta pałacu.




Pałac ma 1441 komnat, z czego 45 udostępniono zwiedzającym. Wnętrza utrzymane są w stylu rokoko (białe powierzchnie z ornamentami pozłacanymi 14-karatowym złotem) i ozdobione czeskimi lustrami kryształowymi i piecami fajansowymi. Komnaty mieszkalne i gabinety cesarza Franciszka Józefa są skromne i proste. Tym bardziej okazale prezentują się sale reprezentacyjne i pokoje gościnne. W Sali Lustrzanej koncertował Mozart jako sześcioletnie cudowne dziecko.

Niestety wewnątrz jest zakaz robienia zdjęć i pilnowane jest to przez obsługę oraz liczne kamery. Za to każdy dostaje przewodnika audio w wybranym języku (jest też język polski).


Dzięki przewodnikowi można dowiedzieć się wielu ciekawych historii z życia władców oraz wiele istotnych faktów historycznych.

W Okrągłym Gabinecie Chińskim Maria Teresa odbywała tajne konferencje z kanclerzem księciem Wenzelem Antonem von Kaunitzem. W pokoju Im Vieux-Lacque konferował Napoleon. Tu 14 października 1809 podpisano pokój w Schönbrunn. W Błękitnym Salonie Chińskim cesarz Karol I podpisał w 1918 zrzeczenie się z udziału w rządach, co praktycznie oznaczało koniec monarchii. Pokój Milionowy ma ściany wybijane drewnem różanym i ozdobione cennymi miniaturami z Indii i Persji. Zaliczany jest do najpiękniejszych wnętrz rokokowych na świecie.


Bilety: 
ulgowy - 11,50 €
normalny - 14,50 €


Pałac w 1996 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.



Sam teren wokół pałacu to ogród w stylu francuskim, w którym znajduje się Palmiarnia. Na wzgórzu, z którego roztacza się widok na pałac i Wiedeń, wzniesiona została Glorietta. Poniżej wzgórza znajduje się Fontanna Neptuna. Odgrodzone od ogrodu żywopłotem jest ZOO, uznane za najstarsze w europie.


czwartek, 19 czerwca 2014

Hofburg, Wiedeń

Wiedeński pałac Hofburg do 1918 roku był siedzibą władców Austrii, poczynając od Rudolfa I aż do Karola I. Przez cały ten czas pałac był rozbudowywany i przebudowywany przez kolejnych władców zgodnie z panującymi w danym czasie trędami.

Stylem dominującym jest barok i klasycyzm. Najstarszą częścią jest XIII-wieczny Dziedziniec Szwajcarski połączony renesansową Bramą Szwajcarską z największym placem wśród zabudowań Hofburga.



Wejście do pałacu umieszczone jest od strony Placu św. Michała, na którym odsłonięte są wykopaliska z czasów starożytnego Rzymu.


W apartamentach Franciszka Józefa i cesarzowej Elżbiety w budynku Kancelarii obecnie mieści się muzeum.
Pomnik Franciszka II.





Dodatkowo podobno co roku w sylwestra w Hofburgu jest organizowany wielki tradycyjny bal cesarski.


sobota, 14 czerwca 2014

Kościół św. Michała, Wiedeń

Kościół św Michała jest jednym z najstarszych kościołów w Wiedniu, a także jednym z nielicznych romańskich budowli. Dedykowany dla Archanioła Michała, Kościół Świętego Michała znajduje się na Michaelerplatz przy Pałacu Hofburg.


W ciągu swojej długiej historii, obejmujące więcej niż osiem wieków, kościół stał się mieszanką różnych stylów architektonicznych. Kościół jest późno romański, wcześnie gotycki i został wybudowany około 1220-40.



Ten niezwykle piękny ołtarz został zaprojektowany przez Jean Baptiste d'Avrange dopiero w 1781 roku.



Dodatkowo od początku marca do połowy kwietnia możliwe jest zwiedzanie krypty wraz z przewodnikiem.


środa, 4 czerwca 2014

Ratusz, WIedeń

Ratusz od początku swego istnienia pełni funkcję budynku użyteczności publicznej mieszczącego zarząd miasta. Obecnie swą siedzibę ma tutaj zarówno burmistrz jak i Rada Miejska Wiednia; jednocześnie jest to siedziba kraju związkowego Austrii, jakim jest Wiedeń.


Ten wiedeński budynek w stylu neogotyckim został zaprojektowany przez Friedricha von Schmidta. Jego budowa miała miejsce w latach 1872–1883. Przed ratuszem rozciąga się plac ratuszowy, wzdłuż którego umiejscowione są posągi zasłużonych dla miasta osobistości. 


Fasada ratusza zwrócona jest ku Ringstrasse. Nad całością budowli górują dwie potężne wieże, na szczycie jednej z nich znajduje się posąg Rathausmann.