sobota, 28 września 2013

Kościół św. Piotra, Hamburg

Budynek ten jest jednym z pięciu głównych kościołów parafialnych w Hamburgu, jego historia sięga 1195 roku. Ma doskonałą lokalizację bo na środku Mönckebergstraße, która to ulica jest główną ulicą handlową idącą przez środek starego miasta. Kościół wielokrotnie palony, burzony i przebudowywany ostateczny wygląd dostał około 1962 roku.
Zbudowany przez papieża Leona X, stanowi część Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego w północnych Niemczech .


Najmniej odstępująca od oryginalnej wersji jest 132 metrowa wieża kościoła, mająca około 550 stopni.


Najstarsze działo tego kościoła, głowa lwa z brązu, historią sięgająca 1342 roku.




Jak na tak ważną budowlę w tak dogodnym miejscu spodziewać by się można było od wnętrz bogatszego wystroju (większej ilości dzieł różnego rodzaju), jednak kościół jest skromny i cichy jak na otaczający ją gwar starówki.

poniedziałek, 23 września 2013

Stary Browar, Poznań

Centrum Sztuki i Biznesu

Przy ulicy Półwiejskiej 42 w centrum Poznania w 2003 roku powstało na bazie dawnego Browaru Huggera centrum handlowe, którego historia sięga 1844 roku. Przy tworzeniu centrum handlowego posłużono się "ideą 50 50", która ma umożliwiać obcowanie ze sztuką w codziennych sytuacjach, takich jak robienie zakupów. Owe działanie zaowocowało też wieloma prestiżowymi nagrodami i wyróżnieniami zarówno w Polsce jak i na skalę międzynarodową.


Przy głównym wejściu znajduję się Thsuki-no-hikiri (Blask Księżyca) Igora Mitoraja z 1984r. Jest to wzorowany na posągach antycznych herosów, monumentalny fragment ludzkiej twarzy wykonany w karraryjskim marmurze i w brązie.

W całym centrum jest kilka prac (Tors del lago oraz Eros alato) tego artysty, który zainspirowany klasyczną rzeźba grecką i renesansową, dostrzega uniwersalne odniesienie do kondycji współczesnego człowieka.



 Kufel Wojciecha Kujawskiego został odsłonięty razem z nową częścią Browaru "Dziedzińcem Sztuki", który znajduje się na świeżym powietrzu w 2007 roku. Pobijając dwa rekordy Guinnessa: na największy kufel piwa oraz największa ilość wypitych z jednego naczynia litrów tego napoju.




Uważam takie rozwiązanie za bardzo ciekawe, myślę że zapobiega zakupowej monotonii. Dlatego jak będziecie w Poznaniu przy okazji nie przeszkadza wpaść, żeby zobaczyć nowe, ciekawsze rozwiązanie na pozór zwykłego centrum handlowego.


wtorek, 17 września 2013

Podziemia Rynku Głównego w Krakowie

Jest to oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa znajdujący się pod płytą Rynku Głównego. Zajmuje powierzchnię ponad 6 tys. m².
Spacerując w okolicach Sukiennic i kościoła Mariackiego większość ludzi nie spodziewa się, że pod ziemią znajduję się podziemna skarbnica wiedzy o Krakowie z XIV w.

Bardzo ładna i nowoczesna wystawa, dla dzieci i dorosłych, gdzie można poza statyczną wystawą można zmierzyć się jak na targu z czasów ówczesnych na Wielkiej Wadze (tzw. Wadze Ołowianej) oraz obejrzeć teatrzyk o smoku Wawelskim, w specjalnym pomieszczeniu, gdzie dodatkowo jest wiele gier dla najmłodszych.






Droga brukowana, która przed wiekami poruszali się nasi przodkowie.

Cmentarzysko.

Wizualizacja holograficzna.

Mapa pod podłogą.

To tylko kilka z wielu atrakcji w podziemnej instalacji, którą polecam każdemu fascynatowi historii, a w szczególności tej naszej ojczystej.

Czy warto? Myślę, że tak. Cena biletów nie jest duża (normalny 19 zł, ulgowy 16 zł), a wiele jest tam do zobaczenia.

sobota, 14 września 2013

Wkra, Joniec-Pomiechówek

Spływ kajakowy

Wodowanie kajaków następuje w miejscowości Bolęcin, z okolic stopnia wodnego. W górze rzeki widać tereny elektrowni wodnej, miłe i przyjemne miejsce, aby zacząć swoją kajakową przygodę. Trasa polecana ze względu na nieuciążliwość spływu. Bardzo przyjemna i wygodna dla rodzin z dziećmi oraz początkujących kajakarzy.

Rzeka Wkra jest również celem wypraw i miejscem spotkań wytrawnych wędkarzy: dzięki nie zatrutej wodzie bogata jest w liczne ryby: okonie, płocie.


W okolicy wiele miejsc do wypożyczenia kajaków i noclegu zarówno w pokojach jak i pod namiotami.

Polecana trasa na weekend: 
start - Bolęcin, 
nocleg - Joniec 
(gdzie można rozbić się najpierw, a potem przypłynąć na gotowe), 
koniec trasy - Pomiechówek.





 Kontakt z naturą, malownicze krajobrazy, urozmaicone rośliny, obserwacje ciekawego świata zwierząt stanowią niezapomniane przeżycie. Częste towarzystwo różnokolorowych ważek, które nadają spływowi niesamowity czar.




Jeżeli zamiast siedzieć w domu w ciepłu weekend chcielibyście spędzić czas z rodziną lub przyjaciółmi jest to dobre rozwiązanie, nawet dla osób niedoświadczonych w spływach kajakowych.

Polecam w słoneczne, ciepłe dni, w ramach odpoczynku od wiosłowania zachęcam do popływania w odświeżającej rzece.


Czy warto? Jeśli lubicie troszkę ruchu na świeżym powietrzu z ładnymi widokami, oczywiście.

piątek, 13 września 2013

Reymontówka, Chlewiska

Dom Pracy Twórczej

20 km na zachód od Siedlec, w gminie Kotuń położony jest Dom Pracy Twórczej "Reymontówka" w Chlewiskach.Mieści się on w zabytkowym dworku wybudowanym w połowie XIX w., który to klimat utrzymywany jest do tej pory.

Dookoła jest wiele malowniczych miejsc, dzięki czemu artyści mogą czerpać swoje inspirację. Miejsce jest bardzo spokojne, w najbliższej okolicy są jedynie pola, łąki i lasy (mapa).

Wnętrza są wypełnione wieloma obrazami i zabytkowymi przedmiotami. 


Na terenie całego ośrodka możemy podziwiać sadzawki, rzeźby, mały sad jabłkowy oraz konie, które dają się karmić z ręki.







Dom pracy twórczej poza częścią dla artystów, przewiduje też organizowanie wesel i innych eventów.

Jedzenie jest tradycyjne, idealne dla zwolenników kiepskich kotletów schabowych i kapusty.

Miejsce jest oddalone od cywilizacji, kilka kilometrów do najbliższego sklepu, na terenie mały basenik (chyba jedynie dla ozdoby), kort tenisowy (z możliwością wypożyczenia sprzętu) oraz miejsce na ognisko.

Miejsce niesamowicie spokojne, gdzie można odpocząć od gwaru miasta.

www.reymontowka.art.pl/




Czy warto, to już kwestia upodobań i celu podróży.